Uncategorized

Українці Росії – теж українці

Spread the love

Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ розробити механізм надання українського громадянства представникам української діаспори за кордоном.

В законопроєкті революційні для України зміни до закону «Про громадянство України».

Запропоновано впровадження права отримання громадянства України без обов’язкового позбавлення громадянства іншої держави для громадян держав-членів Європейського Союзу (28 держав) та Організації Північноатлантичного договору (29 держав).

Таке ж право матимуть особи, які мають громадянство іншої держави, з якою Україна уклала договір про визнання подвійного громадянства.

Пропонується суттєве вдосконалення законодавства щодо закордонних українців в частині розширення прав та надання документу про статус закордонного українця сучасного правового визнання всіма органами державної влади та органами місцевого самоврядування України.

Для української діаспори в різних країнах, включаючи Росію, можливість зберегти приналежність до України і бути її громадянами, мати український паспорт є дуже бажаною. Однак для українців Росії реалізація такого бажання наштовхується на категоричний спротив багатьох українських посадовців. Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба вважає, що ні в якому разі не можна допустити подвійного громадянства з Російською Федерацією. Такої ж думки дотримується екс-губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. Експертка аналітичного центру Цедос Анастасія Фітісова: «За умов війни мати російське та українське громадянство має бути неможливо».

Таким чином українці Росії фактично є подвійними заручниками. Крайнє загострення російсько-українських відносин призвело до посилення владного тиску на українських активістів, українські громадські організації, гоніння української церкви. Сьогодні українська громадська, релігійна  діяльність в Росії вимагає неабиякої громадської мужності. З іншого боку замість омріяного українського паспорта українці Росії ще більше стають відрізаними від України, коли для закордонних українців буде можливість отримати українське громадянство. Якщо причиною є війна, хай покажуть хоч один документ про стан війни між Україною і Росією.

Звичайно всім підряд видавати українські паспорти не слід. Про це доводить існування бази Миротворець, маріонеткових псевдоукраїнських організацій. Серед громадських організацій відбулося помітне розшарування. Деякі громадські активісти заради подачки від влади є на підтанцівках у влади, підтримують тезу про міжнаціональну гармонію в Росії, беруть участь в антиукраїнських акціях, наприклад, заходах в честь «приєднання Криму», та ще й виступають в українських національних костюмах.

Фільтр обов’язково повинен бути. І не в останню чергу треба враховувати думку українського громадського активу. За приклад може бути Польща, яка може видати карту поляка на підставі довідки від польської організації, що підтверджує активну і не менше ніж трирічну участь претендента у популяризації польської мови і культури навіть при відсутності польського коріння. А при видачі посвідчення закордонного українця характеристика громадської організації може бути додана …, а може бути і не додана.

Очевидно, що при розробці механізму надання українського громадянства закордонним українцям потрібен ретельний аналіз з врахуванням явних і прихованих загроз, і з обов’язковим врахуванням думки самих закордонних українців.

Українці Росії сподіваються, що Україна не залишить за бортом своїх співвітчизників в Росії, і зробить так, що громадяни, які вважають себе українцями, які хочуть зміцнити свій зв’язок з Батьківщиною, змогли відчути себе повноправними українцями. В законопроекті є шлях до реалізації цих сподівань – українське громадянство можуть отримати громадяни інших держав за умови отримання індивідуального дозволу Президента України.

Обєднана прес-служба українських організацій Росії

29.10.2019

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 1 = 1

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.